Jyväskylän Korterinne 8

ASO Valmistunut 2002 Rivitalo

Kohteen kuvaus

Mikäli hiihto ja laskettelu ovat lempiharrastuksiasi ja haluat päästä pururadalle lenkkeilemään suoraan kotioveltasi tässä Kortemäen pientaloalueella sijaitsevassa rivi- ja pienkerrostaloyhtiössä asut Laajavuoren kupeessa. Taloyhtiöllä on rauhallinen sijainti päättyvän kadun varrella metsän laidalla.

Vuonna 2003 valmistuneessa kohteessa on rivitalo (A-talo) ja kaksi kaksikerroksista pienkerrostaloa (B- ja C-talot), joissa yhteensä 17 asuntoa, yksiöstä neljän huoneen asuntoihin. Talon asukkailla on käytössään irtaimistovarastot, ulkoiluvälinevarasto ja lastenvaunuvarasto. Kohteen asunnot on uudistettu vuoden 2024 aikana lähes kauttaaltaan ja asunnoista on remontoitu perusparannuksen yhteydessä nykyaikaisia ja hyvin varusteltuja.

Alueen palveluihin kuuluu laskettelurinteet, hiihtoladut, kylpylähotelli porealtaineen, seikkailupuisto sekä frisbeegolf, jotka kaikki kutsuvat liikkumaan. Killerin ravirata ja hevostallit sijaitsevat noin 1,5 kilometrin etäisyydellä. Vajaan kilometrin etäisyydellä on kauppa ja Kypärämäen koulu. Jyväskylän keskustaan on matkaa noin kolme kilometriä.

Asumisoikeusasunnossa asut kohtuuhintaisessa asunnossa ja maksat kuukausittaista käyttövastiketta. Asumisoikeusasukkaana sinulla on pysyvä asumisturva. Pääset myös halutessasi remontoimaan kotiasi.

Lemmikit ovat tervetulleita Avain Asuntoihin.