Asumisoikeus on edelleen turvallinen valinta

Kuvassa Avain Yhtiöiden myynti- ja markkinointijohtaja Elias Kiviranta.

Asumisoikeusjärjestelmän muutokset ovat herättäneet asukkaissa huolta järjestelmän tulevaisuudesta. Syytä siihen ei kuitenkaan ole.

Asumisoikeusjärjestelmä on ollut muutosten pyörteissä jo pitkään. Vuonna 2022 voimaan tullut uusi asumisoikeuslaki uudisti järjestelmää, ja vuonna 2024 hallitus linjasi, että asumisoikeusasuntojen uudisrakentamisen tuki loppuu vuoden 2025 jälkeen.

Hallituksen päätöksen taustalla oli valtion kulukuri: valtion takausvastuu sen tukemassa asumisessa on vuosien saatossa kasvanut kohtuuttoman suureksi. Valtio tukee asumisoikeus- ja vuokra-asuntojen lainoitusta myöntämällä niille korkotukea.

Uudisrakentamisen tuen lopettamispäätöksen jälkeen ympäristöministeriö on käynnistänyt selvityksiä, joissa on muun muassa tarkasteltu tuen loppumisen vaikutuksia, etsitty muita toimivia asumisen välimalleja sekä käsitelty asumisoikeusjärjestelmän taloudellista tilannetta ja mahdollisia ratkaisuvaihtoehtoja.

Selvityksen mukaan järjestelmää syytä kehittää

Ympäristöministeriön viimeisin eli heinäkuussa valmistunut selvitys käsitteli asumisoikeusjärjestelmän taloudellista tilannetta ja mahdollisia ratkaisuvaihtoehtoja tilanteeseen, jossa uudistuotantoa ei enää synny. Laajaan selvitykseen oli haastateltu tutkijoita, sidosryhmiä ja asumisoikeustoimijoita.

Selvityksessä todettiin, että uudiskohteilla on ollut ASO-järjestelmässä koko asuntokannan kustannusten tasauksen kannalta merkittävä rooli. Raportti totesi, että uudisrakentamisen lopettamisella ei ole välittömiä vaikutuksia käyttövastikkeisiin, mutta niitä voi kuitenkin korkotukilainojen takapainotteisuudesta johtuen olla edessä 2030-luvulla. Siksi järjestelmää on hyvä kehittää niin, että se olisi tasapainoinen myös tulevaisuudessa.

Selvityksen pohjalta ympäristöministeriö on käynnistänyt lainsäädäntövalmistelun, jossa selvitetään mm. talon vapauttamista rajoituksista realisointitilanteessa, jossa asumisturva olisi muutenkin vaarassa, irtisanomisehtoa vajaakäyttötilanteissa uusiin sopimuksiin sekä asukkaan mahdollisuutta lunastaa asunto omakseen.

Muutoksilla haetaan järjestelmään joustavuutta ja pitkän aikavälin kestävyyttä. On myös asukkaiden etu, että tappiollisista kohteista voidaan luopua, sillä kaikki ASO-asukkaat maksavat muiden kohteiden tyhjäkäynnistä. Mahdollisessa realisointitapauksessa myynnistä saadut varat tulevat yleishyödyllisen yhteisön ja sen asukkaiden eduksi, ei omistajille.

Lakimuutosten kehitystyö on alkanut ympäristöministeriössä, mutta tarkemmat toimenpiteet ovat vielä avoinna. Lakiluonnokset tulevat ensi keväänä lausunnoille. Vaikka muutoksia on tulossa, asukkaiden etu ja asema on varmasti muutosten keskiössä, ne pysyvät tärkeinä kuten tähänkin asti.

ASO jatkaa kohtuuhintaisena

Muutokset ovat herättäneet huolta myös ASO-asukkaissa, varsinkin kun mediassa on puhuttu esimerkiksi joukkopaosta. Meillä Avaimella tai muillakaan sellaista ei ole nähtävissä: Avain Asunnoilla käyttöasteet ovat nousseet kuluvan vuoden aikana, ja vastaavasti vaihtuvuus on laskenut merkittävästi. Asuntojen kysyntä on pysynyt vakaana, mikä kertoo siitä, että asumisoikeusasuminen kiinnostaa edelleen laajasti.

Vaikka uusia ASO-kohteita ei enää lähde rakenteille tämän vuoden jälkeen, olemassa olevien kotien hallinnointi ja ylläpitäminen jatkuu kuten ennenkin. Asuntokantamme on hyvässä kunnossa, sillä olemme tehneet perusparannushankkeita sitä mukaa, kun talot ovat vanhenneet. Pidämme huolta siitä, että asuntomme ovat jatkossakin hyvässä kunnossa ja niissä viihdytään. Kassatilanteemme on hyvä, eikä meillä ole aihetta huoleen jatkossakaan.

Varken lokakuussa julkaiseman ASO-asuntojen asuntomarkkinakatsauksen mukaan Helsingissä markkinavuokrat ovat keskimäärin 31 prosenttia vastaavan kokoisten ASO-asuntojen käyttövastikkeita kalliimpia. Espoossa, Vantaalla, Tampereella, Turussa ja Oulussa ero markkinavuokriin oli 19–26 prosenttia ASO-asuntojen hyväksi. Kun kovasta kilpailutilanteesta johtuen nousseita kustannuksia ei ole pystytty viemään vuokriin ja kilpailu vuokralaisista jossain kohtaan hellittää, vuokrat tulevat nousemaan. Omakustanteisissa ASO-asunnoissa nousseet kustannukset on jo huomioitu vastikkeissa, joten ero vuokriin tulee kasvamaan lisää. ASO jatkaa kohtuuhintaisena vaihtoehtona omistus- ja vuokra-asumiselle.

Teksti Elias Kiviranta kuva Avain Asunnot

3 × muutos ASO-lakiin

Ympäristöministeriö käynnisti heinäkuussa lainsäädäntövalmistelun, jonka tarkoitus on lisätä ASO-järjestelmän joustavuutta ja vähentää riskejä. Valmisteluun lähti kolme asiaa:

1. Realisointimalli

Miten talo voitaisiin vapauttaa rajoituksista realisointitilanteissa, jos asumisturva on muutenkin vaarassa. Tällöin taloille saataisiin vakuusarvo ja mahdollisesti rahoitusta vapailta markkinoilta. Vajaakäyttöön liittyvä rajoituksista vapautuminen nousi esille jo nykyistä ASO-lakia valmistellessa, mutta se jäi lopullisesta laista pois.

2. Irtisanomisehto

Muutos, joka mahdollistaisi, että uudet asumisoikeussopimukset voitaisiin tehdä vajaakäyttöön liittyvällä irtisanomisehdolla.

3. Asumisoikeusasunnon lunastaminen

Toimiva malli siihen, että asukkailla olisi mahdollisuus lunastaa asumisoikeusasunto omaksi. Tavoite on, että hallituksen esitysluonnos tulisi lausuntokierrokselle keväällä 2026. Talven ja alkukevään aikana todennäköisesti kuulemme, millaisia muutoksia olisi tulossa.

Lue lisää selvityksestä Ympäristöministerion sivuilta ja Varken sivuilta Asuntomarkkina-katsauksesta.